NOSE WORK träningshelg 17-19 Juli 2015

I Nose Work får hunden använda ett av sina främsta sinnen, sitt luktsinne. Sporten går ut på att hund och förare söker efter specifika dofter i olika miljöer. Genom att doften placeras på olika höjder och i miljöer med varierande svårighetsgrad, får hunden både mental och fysisk stimulans. Sporten kräver varken avancerad eller kostsam utrustning. Istället är det en aktivitet som alla hundar och hundägare kan ägna sig åt. Det enda som behövs är ett intresse för nosarbete.
Förkunskaper inför denna helg:
Hunden kan leta efter godbitar. Föraren: använder belöning vid träning.

Kursmål: Att var och en ska utvecklas utifrån startpunkt och förmåga. Alla moment i Nose Work kommer att kunna tränas: Inomhussök, Utomhussök, Fordonssök och Behållarsök. Du tränar på det doftämne som du vill (Eukalyptus, Lagerblad eller Lavendel).
Kursplan: Kursen är för alla deltagare hela dagarna, men hundarna delas upp i förmiddagsgrupp och eftermiddagsgrupp. När man inte arbetar med sin egen hund så lär man sig mycket av att titta på andra hundars sök.
Tider:
Fredag: 18.00-21.00, Genomgång av sökområden, planering av sök inför lördag och söndag, gruppindelning (eller val och önskemål)
Lördag + söndag
Hundar grupp 1: 09.00-12.00 eftermiddags gruppen tittar på.
Hundar grupp 2: 13.00-16.00 förmiddags gruppen tittar på.
Lärare: Marie Fogelquist & Linda Fogelquist Hedwall
Plats: Räddningsskolan, Bysjövägen 100, 784 68 Borlänge
Länk: https://goo.gl/maps/gP8C6 eller
www.dalamitt.se/om-oss/bysjons-utbildningscenter__86
Pris: 1590:- (inkl moms)/person.
ANMÄLAN
Telefon: 070-320 26 30 eller E-post: info@dalahundservice.se.
VÄLKOMMEN!